Hipoglikemia - zestaw+poradnik

Awatar użytkownika
Narin
Posty: 1280
Rejestracja: sob maja 21, 2016 3:35 pm

Hipoglikemia - zestaw+poradnik

Post autor: Narin » czw kwie 06, 2017 4:26 pm

Nawet bardzo dobrze dopilnowany i monitorowany kot może mieć epizod hipoglikemii, wystarczy zatrucie, wymioty, chwilowy brak apetytu. Warto przygotować sobie podręczny zestaw na wypadek hipoglikemii i zapoznać się z instrukcją postępowania.

ZESTAW RATUNKOWY
1. Kilka puszek karmy mokrej z wyższą zawartością węglowodanów (18% albo wyżej). Karma oczywiście musi być dla kota smakowita. To pierwsza linia obrony przy spadku, taka karma łagodnie zaprowadzi wyniki na właściwy poziom. Sprawdzaj datę ważności i w miarę potrzeby wymieniaj zapas.
2. Jakiś preparat z cukrami prostymi – glukoza w żelu, w płynie, syrop (np. syrop kukurydziany). Najlepsza będzie bezsmakowa glukoza w żelu. Trzeba pamiętać, że działanie cukrów prostych nie trwa długo. Należy kontynuować podawanie dopóki kot nie przekroczy nadir. Jeżeli tylko stan kota na to pozwala, należy zwierzę dodatkowo nakarmić.
3. Smakowita sucha karma z wysoką zawartością węglowodanów. Takie jedzenie szybko podniesie poziom cukru, trzeba mieć jednak na uwadze, że wyższe wyniki mogą utrzymać się po zażegnaniu kryzysu. Po otwarciu opakowania trzymaj karmę w lodówce, w szczelnym pojemniku. Sprawdzaj datę ważności.
4. Ulubione przysmaki kota.
5. Wygodna strzykawka bez igły do podawania pokarmu.
6. Odpowiednia strzykawka albo gruszka i lubrykant - jeżeli nastąpi najgorszy scenariusz i glukozę trzeba będzie podać doodbytniczo.
7.Dodatkowe paski do glukometru! Zawsze powinny być odłożone na wypadek awarii. W przypadku wystąpienia hipoglikemii będziesz monitorować swojego kota nawet co 15 minut i pasków nie może zabraknąć. Sprawdzaj datę ważności i wymieniaj.
8. Baterie do glukometru. Upewnij się, że zawsze masz w domu zapasowe.
9. Dodatkowy glukometr. Każdy sprzęt bywa zawodny a w sytuacji kryzysu planów nie może pokrzyżować awaria glukometru. Najwygodniej mieć dwa glukometry do których pasują te same paski.
10. Wydruk instrukcji na wypadek hipoglikemii. W panice trudno jest poukładać myśli i można zapomnieć o ważnych sprawach. Instrukcja może też przydać się innym mniej doświadczonym domownikom/opiekunom, jeżeli zostaną w domu sami z twoim kotem.
11. Numer telefonu i adres (a nawet mapka dojazdu) do najbliższej całodobowej kliniki weterynaryjnej.
12. Numery telefonu taxi i koperta z pieniędzmi na taki wypadek.

Najlepiej żeby wszystko to znajdowało się w jednym, łatwo dostępnym miejscu, np. w szafce kuchennej albo oddzielnej szufladzie. Bardzo prawdopodobne, że nigdy nie skorzystasz z tego zestawu, ale przy cukrzycowym kocie lepiej być przygotowanym.


HIPOGLIKEMIA – instrukcja

OBJAWY
Niektóre koty w ogóle nie mają objawów, ale najczęstsze objawy to:

Umiarkowana hipoglikemia:
- ataki wilczego głodu
- dreszcze
- osłabienie, senność

Średnia hipoglikemia:
- dezorientacja
- problemy z widzeniem, obijanie się o meble
- słaba koordynacja, chodzenie w kółko, chodzenie przy ścianie
- zmiany w ruchach głowy i szyi
- niepokój
- głośne miauczenie
- zmiany w zachowaniu np. agresja

Silna hipoglikemia
- konwulsje i drgawki
- utrata przytomności

POSTĘPOWANIE:
Należy testować co 15-20 minut, dopóki cukier nie zacznie rosnąć. Wtedy kontynuować pomiary aż kot osiągnie bezpieczny poziom glukozy we krwi.

BARDZO NISKIE WYNIKI (poniżej 40 mg/dL) - BEZ OBJAWÓW
Powtórz badanie z większej kropli krwi, żeby się upewnić. Jeżeli wynik nadal będzie niski (poniżej 40 mg/dL) podaj łyżeczkę glukozy w płynie, syropu a potem podawaj porcje jedzenia, dopóki cukier nie skoczy na akceptowalny poziom. Syrop może być też wymieszany z mokrą karmą, o ile kot będzie jadł taką mieszankę. Płynną glukozę można rozrzedzić wodą.
Pamiętaj – przy tak niskich wynikach w jednym momencie kot może nie mieć objawów a w kolejnej dostać zapaści.

NISKIE WYNIKI (40 – 60mg/dL ) - BEZ OBJAWÓW
Powtórz badanie z większej kropli krwi. Jeżeli wynik nadal będzie niski (40 – 60mg/dL ) podawaj jedzenie albo przysmaki, dopóki poziom cukru nie wzrośnie. Jeżeli kot odmawia jedzenia, nawet swojego ulubionego, możesz nakarmić go strzykawką albo dać malutką dawkę syropu.

NISKIE WYNIKI - UMIARKOWANE OBJAWY
Spróbuj w pierwszej kolejności nakarmić kota albo dać trochę syropu a potem jedzenie, dopóki poziom cukru nie wzrośnie do akceptowalnego poziomu i objawy nie ustąpią. Syrop może być zmieszany z jedzeniem. Jeżeli kot nie chce jeść, nakarmić strzykawką. Jeżeli kot zje suchą, wysokowęglowodanową karmę to cukier skoczy mu szybko, ale trzeba pamiętać, że skutki podania takiej karmy mogą utrzymać się po zażegnaniu kryzysu. Zaleca się zamiast tego podanie mokrej karmy z wyższym nfe, ponieważ efekt będzie krótszy. Później można podać codzienną ulubioną karmę mokrą. Należy pamiętać, że podanie syropu/glukozy nie wystarczy, ponieważ efekt trwa bardzo krótko, koniecznie trzeba podać potem jedzenie.

NISKIE WYNIKI - ŚREDNIE OBJAWY

Podaj łyżkę stołową syropu/łyżeczkę glukozy w płynie z porcją jedzenia i kontynuuj takie karmienie dopóki cukry nie wzrosną a objawy nie ustąpią. Syrop/glukoza mogą być też wtarte w policzki kota od wewnątrz albo w dziąsła dla szybszego wchłonięcia. Kontynuuj postępowanie, jeżeli to konieczne i obserwuj kota dopóki nie zauważysz oznak ustąpienia hipoglikemii. Należy pamiętać, że podanie syropu/glukozy nie wystarczy, ponieważ efekt trwa bardzo krótko, koniecznie trzeba podać potem jedzenie.

NISKIE WYNIKI - SILNE OBJAWY
Wetrzyj syrop/glukozę w dziąsła albo policzki kota, jeżeli stan kota na to pozwala. Jeżeli kot ma np. atak drgawek - opcją jest podanie syropu/rozwodnionej glukozy doodbytniczo za pomocą strzykawki albo gruszki. Następnie udaj się niezwłocznie do kliniki weterynaryjnej!
Nigdy nie wstrzykuj kotu glukozy do pyszczka podczas ataku, ponieważ może się udusić! Jeżeli kot jest nieprzytomny albo ma atak, jedyny sposób podania glukozy to wtarcie jej w dziąsła albo podanie doodbytniczo.

Po epizodzie hipoglikemii, kot może być bardziej wrażliwy na insulinę, więc zazwyczaj wymaga redukcji dawki. Zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że hipoglikemię wywołała za duża ilość insuliny - z powodu np. mniejszej ilości spożytego jedzenia, albo zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę. Po umiarkowanym albo średnim epizodzie, twój weterynarz może nawet zaproponować pominięcie kolejnej dawkę. Oczywiście po każdym zmniejszeniu albo pominięciu dawki należy monitorować ketony.
Zawsze pamiętaj o tym, że jeżeli napotkasz, nieważne kiedy, w trakcie cyklu niski wynik bez objawów (100 mg/dL i poniżej) powinieneś obserwować kota, ponieważ cukier może dalej spadać.
Z kolei w przypadku bardzo niskich wyników bez objawów trzeba zachować szczególną ostrożność - kot w jednej chwili może czuć się dobrze a w kolejnej dostać ataku.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Hipoglikemia - zestaw+poradnik

Post autor: Inez87 » czw kwie 06, 2017 4:29 pm

Narin dziękuję za opracowanie Obrazek


Gdyby coś było niejasne, budziło wątpliwości, to piszcie - postaramy się wyjaśnić :) Chociaż wydaje mi się, że wszystko tu gra i mruczy ;)

ODPOWIEDZ