Uwagi na temat Poradnika

Awatar użytkownika
Hana
Posty: 2689
Rejestracja: pn wrz 08, 2014 11:08 am
Lokalizacja: Warszawa

Uwagi na temat Poradnika

Post autor: Hana » pn lut 15, 2016 11:52 pm

Hana pisze:
Gosia pisze:Są jeszcze mniejsze dawki, takie jak włoski i kropelki. Tutaj jest instrukcja, jak je odmierzać:
http://kotycukrzycowe.pl/viewtopic.php?f=14&t=7
Instrukcja nie uwzględnia grubości kreski zerowej i tłoka, które w przypadku strzykawek BD 0,3ml są OLBRZYMIE.
Tinka07 pisze:@Hana, instrukcja jest wykoncypowana dla BD, bo nie zna NIO.
Tinko,
to naprawdę bardzo ważny temat poruszony w wątku http://kotycukrzycowe.pl/viewtopic.php? ... 210#p38971.
Ja wiem, że "niemieccy weci", że Ty sama korzystałaś z BD... Wiem to.
Co nie zmienia faktu, że instrukcja odmierzania dawek w Poradniku może wprowadzić w błąd, gdy ktoś korzysta ze strzykawek BD 0,3ml dostępnych na rynku polskim.
Mogę wysłać paczkę strzykawek gdziekolwiek / komukolwiek do oceny: albo Tobie, albo Twoim wetom, albo gdzie indziej, gdzie uznasz za stosowne.
Bo nie wiem jak inaczej mam Cię przekonać, że np. odmierzając 0,1jm polskimi BD 0,3ml wg instrukcji w Poradniku tak naprawdę odmierza się 0,5-0,75jm.

Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 2756
Rejestracja: śr sty 07, 2015 1:26 pm
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Uwagi na temat Poradnika

Post autor: Gosia » wt lut 16, 2016 4:26 pm

Hana, zobacz, że jest już watek zaczęty o precyzyjności odmierzania dawek w strzykawkach BD: http://kotycukrzycowe.pl/viewtopic.php?f=30&t=230

Jest w nim link do forum felinediabetes gdzie użytkowniczka pokusiła się o bardzo dokładne pokazanie na zdjęciach jak odmierza poszczególne dawki. Nie umiem tego przekopiować tu.
Z tego co widać na zdjęciach Sheila odmierzała dawki patrząc nie od dołu kreski ale przekręcała strzykawkę i liczyła od samej góry strzykawki. Grubość kreski traktowała już jako dawkę 0.2j, grubość kreski+szparka traktowała jak dawkę 0,25j.
Ja cały czas używam strzkawek NIO, ale gdy trafi mi się strzykawka z przesuniętą skalą robię dokładnie to samo, przekręcam strzykawkę i liczę sobie od góry strzykawki, nie od położenia kreski.

Myślę, że dopóki ktoś używa tylko jednego rodzaju strzykawek, dopóty nie ma dużego problemu. Każdy wie jak odmierzał dawkę, którą w dzienniczku nazywał 0.5 i gdy pada hasło: zmiejsz do 0.4 to umie odmierzyć ciut mniej. Nawet jeśli moje 0.4 nie będzie identyczne z Twoim 0.4j. Nie ma to aż takiego znaczenia, bo i tak każdy kot reaguje inaczej na insulinę.

Największy problem pojawia się, gdy trzeba zmienić strzykawki, bo produkcja NIO jest wstrzymana i niektórym już się kończą/skończyły. Jeśli możesz przekleić tu swoje doświadczenia jak przeliczyłaś dawkę 0.5 podawaną w NIO na dawkę 0.5 podawaną w BD to będzie to ogromna pomoc, z której być może będę potrzebowała wkrótce skorzystać. Wiem, że to już opisywałaś, ale tu nie zginie i łatwo będzie to odnaleźć.

grysja
Posty: 1
Rejestracja: pt mar 25, 2016 12:26 pm

Re: Uwagi na temat Poradnika

Post autor: grysja » pt mar 25, 2016 3:33 pm

Witam serdecznie!
Dopiero zaczynamy z Jazzem walkę i jest ciężko, nie wiadomo jak będzie, ale chciałabym BARDZO podziękować "Tince07" za stworzenie tego forum! Jest to miejsce BEZCENNE dla ludzi, którzy jak ja borykają się z problemem cukrzycy u kota. Zamieszczone tu artykuły pomogły mi rozeznać się w temacie, zrozumieć mechanizmy tej choroby, dały nadzieję na wyleczenie i odwagę do samodzielnego podjęcia wysiłku opieki nad chorym kotkiem!
Droga Tinko07 WIELKIE SERDECZNE DZIĘKI!
Pozdrawiamy z Jazzikiem!

Marzi
Posty: 388
Rejestracja: śr mar 11, 2015 11:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uwagi na temat Poradnika

Post autor: Marzi » pt kwie 01, 2016 12:26 pm

W pełni popieram Hanę. Problem istnieje nie tylko w przypadku BD 0,3 ml polskich, ale również niemieckich.
Te niemieckie (przynajmniej moje opakowanie) są pół na pół - połowa jest dobra a połowa krzywa. Jeśli ktoś trafi takie opakowanie to sam się zorientuje, że część strzykawek jest wadliwa. Ale jeśli ktoś trafi takie opakowanie jak ja to które kupiłam w Polsce to się nie zorientuje bo tam WSZYSTKIE strzykawki mają bardzo przesuniętą kreskę zerową.
Możemy założyć, że mam pecha i trafiłam najgorsze możliwe opakowanie, a reszta nie jest taka zła. Ale co jeśli nowa osoba też będzie miała pecha?

Problem jest i to poważny. Gosiu, jeśli przyjdzie tu nowa osoba, która nie miała nigdy w życiu do czynienia z insulinówkami, kupi sobie BD w Polsce i będzie chciała odmierzyć dawkę 0,1 według poradnika to nie będzie miała do czego porównać tej dawki i odmierzy sobie 0,5.

Można chyba umieścić w poradniku, obok instrukcji odmierzania włoska i 0,1 jakiegoś ostrzeżenia, żeby uważać na skalę w strzykawkach oraz być może tej miarki, którą Hana wrzucała (http://www.diabetes-katzen.net/insulinruler.pdf)?

ODPOWIEDZ