Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Aliusv4
Posty: 33
Rejestracja: sob kwie 26, 2014 9:11 am
Lokalizacja: Kowno, Litwa
Kontakt:

Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Aliusv4 » ndz wrz 14, 2014 10:02 pm

Aby osiągnąć dokładność zmierzylem Suwmiarka przez szkło powiększające odzielne części strzykawki i przeliczilem do UI (j.m):
tlok 0,5 mm ... równa sie 0,357
podziałki 0,3 mm ... 0,214
przestrzeń między podziałkami zero a 1/2 0,4 mm ... 0,286ui
przestrzeń między początkem podzialki i początki nastepnej podzialki 0,7 mm (0,3+0,4) ... 0,5ui

i znalazłem to w internecie ( http://www.felinediabetes.com/FDMB/view ... 24#p360982 )

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hana
Posty: 2689
Rejestracja: pn wrz 08, 2014 11:08 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Hana » pn lut 22, 2016 11:32 pm

Zobrazuję pomiary wykonane przez Aliusv4 poglądowym rysunkiem.
Po lewej - typowe początkowe ułożenie tłoka w BD.
Po prawej - jak nieświadomie można odmierzyć prawie 0,3jm zamiast "włoska".
0286.jpg
0286.jpg (18.41 KiB) Przejrzano 21710 razy

Awatar użytkownika
Hana
Posty: 2689
Rejestracja: pn wrz 08, 2014 11:08 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Hana » pt cze 10, 2016 10:38 pm

Nie chciałam znów wracać do tematu odmierzania maleńkich dawek strzykawkami BD, ale jednak muszę.
Ostatnio w jednym z wątków pojawiła się rada jak odmierzyć "włosek" (nieważne kto napisał, chodzi o meritum):
Znajdź insulinówkę z idealnie położoną kreską zerową i nabierz na grubość tej kreski.
Strzykawkami BD 0,3 posługuję się od wielu miesięcy i do tej pory nie wiem jak w nich wygląda "idealnie położona kreska zerowa".
Natomiast grubość namalowanej kreski podziałki to (wg pomiarów Aliusv4 w pierwszym poście) = 0,3 mm ... 0,214 jm.

Awatar użytkownika
Helen
Posty: 52
Rejestracja: śr cze 08, 2016 9:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Helen » śr lip 06, 2016 7:10 pm

Mam bardzo banalne pytanie, ale muszę się upewnić... :crazy:

W tym momencie wybieram zawsze strzykawkę z początkowym położeniem tłoka na środku podziałki "0", dokładnie tak jak zobrazowała to Hana w swoim poście. Wtedy 1jm nabieram tak, że tłoczek jest na podziałce "1" położony identycznie jak na podziałce "0", czyli na samym środku.
Mam masę innych strzykawek, w których tłok początkowo jest położony inaczej, np. jego dół jest równo z dołem podziałki "0". Czy w takim przypadku analogicznie mogę odmierzyć 1jm zrównując dół tłoczka z dołem podziałki "1"?

Czyli - przy wielokrotnościach 1/2 jm ustawiamy po prostu tłoczek tak, jak jest ustawiony względem kreski zerowej?

Awatar użytkownika
Hana
Posty: 2689
Rejestracja: pn wrz 08, 2014 11:08 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Hana » śr lip 06, 2016 9:17 pm

Helen, ja tak robię. A czy jest to idealnie idealne podejście, to... nie wiem, ale lepszego dotąd nie znalazłam. ;)
Możesz pobawić się nabierając do strzykawek jakiś ciemny płyn (kawę, herbatę) i robiąc krople do porównania (http://kotycukrzycowe.pl/viewtopic.php? ... 229#p48229).

Awatar użytkownika
Perska Kicia
Posty: 6305
Rejestracja: śr gru 09, 2015 1:10 pm

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Perska Kicia » śr sie 24, 2016 6:51 pm

Dla osób szukających najlepszej techniki odmierzania insuliny strzykawką BD. Nie twierdzę, że nasz sposób jest taki, ale jest to zawsze jakaś propozycja.

Do odmierzania insuliny za pomocą strzykawki BD (0,3ml, 100) z miarką "foliową" (wydrukowaną na przeźroczystej folii do drukarek) i lupą na stelażu okularowym wystarczą dwie ręce. Najpierw pobieram insulinę do strzykawki (nieco więcej niż dawka, którą zamierzamy podać - podaję 0,3 więc pobieram do strzykawki ok. 0,5 jednostki) bez pęcherzyków. Czy ich nie ma sprawdzam pod lupą o powiększeniu 10x. Strzykawka jest wbita w gumkę fiolki, a fiolka odwrócona o 180 stopni. Potem już nie będąc wkłutym w fiolkę przykładam odpowiednią miarkę (wydrukowaną na przeźroczystej folii) do cylinderka strzykawki i trzymam mocno tym samym palcem (jednym z dwóch - kciukiem, z drugiej strony cylinderka zaś znajduje się palec wskazujący), w których trzymam cylinder strzykawki (w lewej ręce). Palce przykładam blisko końca strzykawki. Nadmiar insuliny wypuszczam powolutku na kawałeczek jednorazowego ręcznika (białego), który służy mi dodatkowo za tło, które odbija światło. Operuję tłoczkiem strzykawki też dwoma palcami, ale ręki prawej (w tym czasie mam już lupę 20x z oświetleniem diodowym na nosie) - kciukiem od dołu i palcem wskazującym od góry. Zapewnia to pełną kontrole tłoczka.
"Przejechać" dawkę zdarzyło mi się może kilka razy. W takim przypadku wypuszczam całą insulinę ze strzykawki na ręcznik, zakładam kapturki zabezpieczające, a strzykawka ląduje w worku na te zużyte - to już odpad. Biorę nową strzykawkę i powtarzam całą operację. W mojej opinii bardziej precyzyjnie nie da się odmierzyć odpowiedniej dawki na strzykawce BD.
Mała uwaga. Jak się weźmie nową strzykawkę BD to przed nabraniem insuliny trzeba troszkę poruszać tłoczkiem (leciutko w dół i do góry, obrócić tłoczek). Rozprowadza się smar silikonowy wewnątrz i tłoczek przesuwa się w cylinderku bardzo lekko. Łatwo się potem go kontroluje przy precyzyjnym odmierzaniu dawki. Tak wygląda nasza technika - uważam, że jest bezpieczna i ergonomiczna. Zapewnia dużą dokładność w powtarzalności objętości dawki. Jeżeli masz problemy z tą ważną czynnością może ten opis Ci pomorze. W miarę praktyki i zdobywania doświadczenia możliwe, że opracujesz własną technikę, która okaże się jeszcze lepsza i efektywniejsza. :). Mam nadzieję, że podzielisz się nią na forum z innymi.
Dzienniczek Kici (26.04.2018, z godz. 19:00 w-pre) https://drive.google.com/open?id=13byG_ ... _Q_AURhayA_
Wyniki badań - patrz pierwszy post na pierwszej stronie.

Awatar użytkownika
Hana
Posty: 2689
Rejestracja: pn wrz 08, 2014 11:08 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Hana » śr sie 24, 2016 7:27 pm

Perska Kicia pisze:Do odmierzania insuliny za pomocą strzykawki BD (0,3ml, 100) z miarką "foliową" /.../
Do kompletu informacji dopisuję link do miarki: http://www.diabetes-katzen.net/insulinruler.pdf

Awatar użytkownika
Narin
Posty: 1280
Rejestracja: sob maja 21, 2016 3:35 pm

Re: Wymiary strzykawek BD 0,3ml Micro-Fine+Demi U-100

Post autor: Narin » sob sie 27, 2016 8:49 am

Tylko tak jeszcze dodam króciutko, żeby nie włączać komplikatorów, jeżeli ktoś chwilowo nie ma dostępu do folii - miarki wydrukowane na grubszym papierze czy kartoniku też zdają egzamin. Po prostu wydrukowane na folii są bardziej funkcjonalne i trwałe :)

ODPOWIEDZ