Levemir i plan żywienia

edyta8
Posty: 41
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:17 pm
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Levemir i plan żywienia

Post autor: edyta8 » wt wrz 09, 2014 9:43 pm

Mam do Was ogromną prośbę. Jako że nie mam jeszcze wiele doświadczenia w cukrzycy u kotków, proszę Was o komentarz do tego , co napiszę.
Levemir jest insuliną długodziałającą (do 16-20 godz). Zaczyna jednak działać dopiero 1,5-2 godz po podaniu. W związku z tym, wydaje mi się, że powinnam najpierw zmierzyć kici poziom glukozy we krwi, podać insulinę, a dopiero po ok 1,5 godz posiłek - czyli wtedy, kiedy insulina rozpoczyna swoje działanie.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Levemir i plan żywienia

Post autor: Inez87 » śr wrz 10, 2014 11:23 am

Witaj :)
Tak postępuje się u ludzi: badanie, insulina (i to też zależy od tego jaki jest cukier) i posiłek. Z Poradnika Cukrzycowego:
Kiedy karmić – przed podaniem insuliny czy po?

Generalnie należy karmić przed podaniem zastrzyku. Reguła ta służy bezpieczeństwu pacjenta. Może bowiem zdarzyć się, że zwierzę nie zdradzając wcześniej żadnych objawów, odmówi nagle przyjęcia pokarmu. Infekcja, kwasica ketonowa bądź bolący ząb są wystarczającym powodem takiego zachowania. Koty reagują przy wielu chorobach nagłą anoreksją (jadłowstrętem). Gdy podamy wcześniej zastrzyk, brak pożywienia może doprowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia). Przy odrobinie szczęścia doprowadzimy do kontrregulacji, ale nigdy nie będziemy mieli na to gwarancji. Dopiero gdy się przekonamy, że nasze zwierzę zjada z apetytem swoją porcję karmy, możemy podać mu normalną dawkę insuliny. Gdy zauważymy, że zwierzę zaczyna grymasić lub wybrzydzać (je niechętnie, odchodzi od miski lub nie chce w ogóle przyjąć pokarmu), powinniśmy zmniejszyć odpowiednio ilość insuliny. Jeśli nie jesteśmy pewni co do dawki lub gdy wychodzimy do pracy, najlepiej podać jedynie 1/3 lub, gdy wyniki nie są wysokie, zrezygnować ze zrobienia zastrzyku. Raz za wysoka glikemia jest o wiele bezpieczniejsza niż raz za niska. Za niski wynik może doprowadzić do śmiertelnej hipoglikemii.

edyta8
Posty: 41
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:17 pm
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Levemir i plan żywienia

Post autor: edyta8 » czw wrz 11, 2014 2:56 pm

Dziękuję Inez87 :)

ODPOWIEDZ