Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Karmy komercyjne, BARF
Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 7:27 pm

malgo122 pisze:
ndz lis 01, 2020 5:18 pm
Dziekuje Inez przegladam temat karm tylko mowie to ostatecznosc bo mowie przykladam sie do robienia tego barfa i koty chetnie to jedza ( mam 3 koty ogolnie ) tytlko no wlasnie pytanie czy te mieso nie podnosi cukru i nie niszczy zdrowia chyba jutro zrobie badania glukozy po posilku i zaobserwuje.
Jeśli koty jedzą chętnie to lepiej w pierwszej kolejności zmienić insulinę lub dawkę, a dietę w ostateczności :) Z surowego to do podnoszenia poziomu cukru ma tendencję wołowina - najczęściej obserwujemy po niej wzrost.
Co do dodatkowych pomiarów: dałbyś radę zrobić krzywą cukrową? Czyli pomiar rano przed zastrzykiem, +2,+4,+6,+8 i wieczorny przed zastrzykiem albo chociaż na +4, +6? :)
malgo122 pisze:
ndz lis 01, 2020 5:18 pm
Moze ta zmiana dawki ma wplyw tak jak mowisz Inez na takie skoki,ale mowie ze na poczatku 3 dni tendencja byla spadkowa ja sie cieszylem a ostatnie 2 dni wzrost a dawka i dieta takie same.Bede obserwowal
Hm, jeśli dieta taka sama to możliwe, że trzeba by coś z dawką zrobić - tutaj przed jakąkolwiek zmianą dobrze by było właśnie jakieś dodatkowe pomiary złapać.

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » ndz lis 01, 2020 7:35 pm

Dziekuje za odpowiedz. tak jutro postaram sie zrobic taka krzywa cukrowa i zapisze wyniki.Kotek stracil apetyt naprawde nie przypominam sobie takich dni ostatnio wrecz odganial inne koty i po nich dojadal.Dzis z apetytem slabo,zalatwil sie w kuwecie wczoraj i dzis,stolec normalny zdrowy. Wczesniej mial problemy potrafil nie zalatwiac sie 7 dni a dzis drugi dzien pod rzad chociaz taka dobra informacja,ale martwi mnie ta osowialosc i brak apetytu nie wiem co robic.Niedlugo bedzie pora na pomiar i zastrzyk.Nie wiem co robic jak wynik bedzie wysoki okolo 400 czy dac 1 jednostke ktora dziala slabo badz wcale po 5 godzinach spadlo tylko 30 jednostek czy dac 2 jednostki.Ja mysle o 2 jednostkach bo naprawde kot dzis nie wyglada dobrze,nie wiem.. bardzo sie martwie.Mialem zmniejszac dawke wiem,ale jak to moge zrobic skoro 1 jednostka praktycznie nie zadzialala po 5 h w momencie szczytoym spadlo o 30 jednostek tylko.Czytam,ze 2 jednostki to duze jednorazowo od cannisulin. Inez zaproponowalas zeby dac 1,25 bede musial jakos pokombinowac na strzykawce u-40.Prosilbym o doradzenie o ktora insuline jutro pytac i jej szukac, Lantus czy Levemir ? Widze ze obie kosztuja okolo 200zł bez refundacji Levemir odrobine drozszy ale niewiele to chyba te.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 8:18 pm

Jeśli nie ma apetytu to też może podwyższać cukier, chociaż wysoki cukier też z kota zrobi taki "naleśnik".
Zapomniałam, że do Canisuliny są te strzykawki U-40 :crazy:
malgo122 pisze:
ndz lis 01, 2020 7:35 pm
Nie wiem co robic jak wynik bedzie wysoki okolo 400 czy dac 1 jednostke ktora dziala slabo badz wcale po 5 godzinach spadlo tylko 30 jednostek czy dac 2 jednostki.Ja mysle o 2 jednostkach bo naprawde kot dzis nie wyglada dobrze,nie wiem..
Jak masz kota na oku to spróbuj dziś z 2 jednostkami jeśli będzie 400+. Tylko dobrze by było żeby coś zjadł.
Co do insuliny to ja u swojej Balbinki używałam Lantusa - są opinię, że działa troszkę dłużej, działanie jest mocniejsze. U nas było na nim ok :) Levemir z kolei ma opinię, że działa łagodniej, jakby krócej. Generalnie obie są dobre, a kierując się swoim doświadczeniem to wzięłabym Lantus.
malgo122 pisze:
ndz lis 01, 2020 7:35 pm
Widze ze obie kosztuja okolo 200zł bez refundacji Levemir odrobine drozszy ale niewiele to chyba te.
Możesz też kupić jedną fiolkę lub pen (Lantus jest sprzedawany u nas w wersji SoloStar, Levemier zaraz sprawdzę) :)

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 8:24 pm

Levemir dalej w ampułkach. Musisz poprosić o wypisanie tego na recepcie:
Levemir roztwór do wstrzykiwań; 100 j./ml; 5 wkładów 3 ml Penfill
- całe opakowanie kosztuje 216,38 zł, ale tak jak wspomniałam można kupić jedną ampułkę
Lantus w wersji "SoloStar", na recepcie:
Lantus SoloStar roztwór do wstrzykiwań; 100 j./ml; 5 wstrzykiwaczy 3 ml
- całe opakowanie 195,97 zł
Widzę, że jest jeszcze taka opcja:
Lantus SoloStar roztwór do wstrzykiwań; 100 j./ml; 1 wstrzykiwacz 3 ml
- tutaj nie ma w ogóle refundacji, jest tylko cena na 100% 45,50 zł :)

EDIT: Są jeszcze dostępne dwie insuliny glargine, czyli takie jak Lnatus:
Abasaglar - https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/8844 ... strzykiwan, z tym że tutaj mamy aż 10 ampułek (wkładów), które na 100% kosztują 305,94 zł, więc gdyby coś to prosić na sztuki (koszt to 30,60 zł)
Semglee - https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/9601 ... strzykiwan, jak na razie nie podlega na polskim rynku refundacji, koszt 100% to 136,91 zł czyli najtańsza, ale jak działa i czy jest dostępna nie mam wiedzy :)

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » ndz lis 01, 2020 8:41 pm

Dziekuje Inez za odpowiedz.mozesz mi wyjasnic ta opcja solo star lantus to jest poprostu mniejsza 'buteleczka' rozumiem?
a tej cenie za 195 zl jest ich kilka czy jest wieksza 'buteleczka'
cos takiego jak caninsulin?

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 8:50 pm

SoloStar to taki pen, wstrzykiwacz. Wygląda tak:
Obrazek
Cena 195,97 zł to koszt 5 sztuk takich penów :)

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 8:57 pm

Insulinę nabieramy z tego zaznaczonego punktu - wbijasz strzykawkę (będą potrzebne te :arrow: https://diabetyk24.pl/strzykawka-do-ins ... -sztukhtml, do tego również dobrze zaopatrzyć się w miarki :arrow: https://www.diabetes-katzen.net/insulinruler.pdf)

PS o drukowaniu miarek
Miarki drukuje się w rozmiarze rzeczywistym , bez żadnego zmniejszania, skalowania, w orientacji poziomej, najlepiej na przezroczystej folii - w punktach z usługami druku jest taka opcja. Tak jest najpraktyczniej i najwygodniej, można zrobić wydruk na papierze tylko wtedy należy je bardzo precyzyjnie wyciąć.
Załączniki
SoloStar.jpg
SoloStar.jpg (18.66 KiB) Przejrzano 7656 razy

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » ndz lis 01, 2020 9:02 pm

Troche niezrozumialy dla mnie jest ten pen, nie moglbym poprostu nabierac insuliny dobra strzykawka u-100 tak jak robie to z cannisulin tyle ze tam jest u-40.A te miarki nic nie rozumiem..:(? Mam na mysli czy nie ma takiej ampulki jak w cannisulin ze wbijam tam igle i poprostu pobieram insuline z butelki?.To dla mnie nowe dlatego nierozumiale.Moze ten levemir jest latwiejszy posiada taka fiolke jak canisulin ? bo niebardzo rozumiem te peny.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 9:24 pm

Tzn. ten pen Lantusa to jest taka "fiolka" i z niej normalnie da się nabrać strzykawką :) W ampułkach lub takich buteleczkach jak Canisulin raczej już nie jest dostępny.
Levemir to taka fiolka:
Obrazek
A miarki służą do odmierzania dawki - strzykawki, chociaż odpowiednie, to niestety nie zawsze mają równe kreski, i tutaj te miarki są przydatne żeby mieć pewność, że z każdym zastrzykiem jest taka sama dawka.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 01, 2020 9:41 pm

Ta część tego wstrzykiwacza (inaczej pen) w Lantusie nas nie interesuje ;) To jest tłoczek do podawania i odmierzania (od 1 do 80 jednostek) dawek, ale dla ludzi. My wbijamy w górę tego pena igłę i nabieramy potrzebną nam dawkę (postaram się jutro zrobić to obrazowo na swoim penie oraz ampułce takiej jak Levemir, tylko z inną strzykawką i wrzucę zdjęcie) :) Poproszę też to może ktoś wstawi zdjęcie jak korzystać z miarek. To wszystko tylko tak strasznie wygląda.
Załączniki
SoloStar.jpg
SoloStar.jpg (8.65 KiB) Przejrzano 7642 razy

ODPOWIEDZ