Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Karmy komercyjne, BARF
malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » pn paź 26, 2020 10:42 pm

Witam. Od ostatniego zalatwiania kotka nic sie nie zmienilo narazie przerwa.Moze jutro uda mi sie pojechac z nim na rentgen brzucha pani wet powiedziala ze byloby by widac masy kalowe i ewidentnie zaczopowanie,ale kot strasznie sie stresuje kazdym wyjsciem do weta wrecz sie trzesie.Dzis jest 8 dzien leczenia. insulina canisulin 2 dawki dziennie. po 2 jednostki,mierze mu cukier codziennie ale dzis mnie przerazilo doslownie 10 minut temu zmierzylem mu cukier a tam 500 jednostek... tego jeszcze nie bylo.. zaczynal leczenie mial 380.. a teraz wzroslo. karmie go barfem. sam przygotowuje posilek , leciutko zagotowany udziedz z indyka serca drobiowe,felini complete,felini tauryna,babka jajkowata psylium jako blonik i smalec gesi w nieduzej ilosci jako tluszcz. Chyba problem nie lezy w diecie tak sie zastanawiam co sie dzieje dlaczego wyniki sa takie wysokie.Nastawie sobie budzik na 3 w nocy i sprobuje pobrac mu krew w szczytowym momencie dzialania insuliny zobacze co wtedy pokaze czytnik. Jestem bardzo zmartwiony.Czytalem o leczeniu kotum insulina lantus i levar, a ta ktora aktualnie stoje canisulin ma raczej marna opinie. Lekarz powiedzial ze 8 dzien to za malo by stwierdzic czy potrzena zmiana.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » wt paź 27, 2020 10:12 am

Odezwę się jeszcze później, ale tak na szybko: jeśli problemy z zatwierdzeniem się utrzymują to wprowadź tą laktuloze. Wyniki mogą być wysokie, bo dawka jest duża - spróbuj lekko obniżyć na 1.5 na przykład. Insuliny Lantus, Levemir są odpowiedniejsze dla kota z uwagi na ich mechanizm działania i koci metabolizm. 8 dni to już będzie dobry moment na zmianę dawki.
A! Jeśli kot pozwala to możesz mu zrobić masaż brzuszka - delikatnie, okrężne ruchy :)

Greps
Posty: 687
Rejestracja: śr kwie 29, 2020 7:50 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Greps » wt paź 27, 2020 11:47 am

Skutecznym sposobem na pozbycie się tzw. pilobezoarów, czyli mocno zbitych kocich kłaków jest podawanie zielonej trawy. Kot dobrze wie, co mu pomaga, jak potrzebowały, trawę chętnie jadły, chyba instynktownie. Oczywiście jej nie trawią, tylko wymiotują, wywalając z siebie niepotrzebną zawartość żołądka. Pilobezoary, w przeciwieństwie do "zwykłych" wymiotów są bezzapachowe, "glutek" zbitych kłaków potrafi być twardy jak kamień. Takie coś jak sowie wypluwki.
Pilobezoary mogą zatykać przewód pokarmowy, wtedy jest naprawdę problem. Zakłaczanie kota to nie to samo, co obstrukcja, moim zdaniem. Przy diecie cukrzycowej, bez suchej karmy, trzeba uważać, zwłaszcza przy kotach z długą sierścią.
Jesienią i zimą sieję w domu owies, można też kupić "kocią" trawkę w np. Leroy Merlin.
Akurat w tej sprawie mam doświadczenie - od 1995 roku miałam w domu norwegi "starego typu", z wielgachną sierścią, więc ten temat mam przećwiczony.

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » wt paź 27, 2020 8:06 pm

Dziekuje za odpowiedzi.Dzisiaj kotek zjadl 4-30 potem 8-40 i o 10 zmierzylem mu cukier bylo 380 dostal 2 dawki insuliny canisulin.Dalej karmie go glutem babki jajkowatej by wprowadzic poslizg w jelitach wczoraj dostal jeszcze troche pasty odklaczajacej narazie sie nie zalatawial oprocz sikania.Ostatni raz robil kupe w sobote.a wczesniej tez kilka dni nie robil .Dzis wstrzymalem sie z lactulosum jutro na 13:00 mam umowione rtg zrobimy zdjecie kotkowki i zobaczymy czy jest czyms zapchany .Tak trawka jest polecana na tego typu problemy widze sa gotowe zestawy do posiana poczytam na ten temat mysle tez bardzo powaznie nad zmiana insuliny dzis 9 dzien leczenia.Jutro napisze co wyszlo na tym rtg

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » wt paź 27, 2020 8:40 pm

Trawa bardzo dobrze działa na kule włosowe :)
Dalej karmie go glutem babki jajkowatej by wprowadzic poslizg w jelitach
:thumbup:
To cukier niższy niż wczoraj. Zobaczysz co wyjdzie w RTG i wtedy podejmiesz decyzję co do insuliny i czy tą laktulozę dawać :)

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » śr paź 28, 2020 2:02 pm

Witam.Dzis rano po posilku kotek zrobil kupe stolec byl duzy srednio twardy i wygladal zdrowo.Nie raz zalatwial sie takimi suchymi bardzo twardymi kupami jak kamienie ale tym razem bylo inaczej moze ten blonik babka jajkowata dziala.Narazie sobie daruje dawkowanie lactolusom nie matakiej potrzeby na ten moment moim zdaniem.Potem zmierzylem cukier i dostal insuline 2 jednostki cannisulin i zmartwilo mnie to wskaznik 400 czyli wysoki ale to bylo 2 godz po posilku takze nie naczczo. Wrocilismy z kotkiem wlasnie z badania rtg. Pani powiedziala,ze jest ok nie widac by byl czyms zaczopowany albo zalegaly masy kalowe wszystko w porzadku.Tak czytam,ze koty na barfie zalatwiaja sie co 3-4 dni . On zalatwil sie w sobote i dzis w srode,niby 4 dni moze duzo i nieduzo. Martwia mnie te wysokie liczby cukrowe u niego przymierzam sie do zmiany insuliny i szukam tez dobrego lekarza wet ktory poradzilby sobie z cukrzyca Warszawa/Bialystok u kota i ma juz jakies doswiadczenie bo tam gdzie lecze do tej pory to bez komentarza.Moja wetka najlepiej zebym kupil u niej chrupkir royal canin i nimi karmil kota.. dobrze ze czytam fora i odmowilem.Przede wszystkim mysle chodzi o przepisane dobrej insuliny i dawkowanie jej w domu, a po okresie 4 tygodni zrobienie badan krwi czy fruktozamina maleje.
Mysle tez o usg w niedlugim okresie czasu zeby trzustke troche zbadac ale tak na dobro sprawe chyba nie ma leczenia stricte pod trzustke.Wazna role odgrywa dieta i dobra insulina czyli tak czy tak to na czym sie staram skupic caly czas.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » śr paź 28, 2020 8:16 pm

malgo122 pisze:
śr paź 28, 2020 2:02 pm
babka jajkowata dziala
Jak najbardziej :thumbup:
malgo122 pisze:
śr paź 28, 2020 2:02 pm
Narazie sobie daruje dawkowanie lactolusom nie matakiej potrzeby na ten moment moim zdaniem.
Też tak uważam. I co do BARFAa - również to dziś czytałam :mrgreen: Chociaż uważam, że zdrowo jakby ta jedna "dwójka" dziennie była.
malgo122 pisze:
śr paź 28, 2020 2:02 pm
otem zmierzylem cukier i dostal insuline 2 jednostki cannisulin i zmartwilo mnie to wskaznik 400 czyli wysoki ale to bylo 2 godz po posilku takze nie naczczo.
Ja dalej będę się upierać, że 2 jednostki to za dużo ;). Mierzyłeś cukier na czczo? Bo tak to ciężko powiedzieć czy to wzrost czy spadek :)
Co do weta to w dalszym ciągu takiego "super na 100%" ciężko znaleźć. Duży plus, że już częściej decydują się na inuliny Lantus, Levemir :) Jednak najczęściej dalej działają metodą "dawka insuliny na kg masy ciała kota" plus chrupy :roll:
malgo122 pisze:
śr paź 28, 2020 2:02 pm
Mysle tez o usg w niedlugim okresie czasu zeby trzustke troche zbadac ale tak na dobro sprawe chyba nie ma leczenia stricte pod trzustke.Wazna role odgrywa dieta i dobra insulina czyli tak czy tak to na czym sie staram skupic caly czas.
Warto sprawdzić. Tak, karma i starać się trzymać cukry w normie, unikać takich dużych wahań.

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » pt paź 30, 2020 10:01 am

Witam.2 ostatnie dni i dzis rano 'calkiem ok' wyniki na glukometrze spore ale nie takie jak byly kilka dobrych dni temu w granicach 450-500.Dzis kotek mial przed zastrzykiem 350 ale byl juz po dwoch posilkach. Nawet wczoraj sie zdarzylo przed zastrzykiem u kotka 270 kiedy juz ten czas dzialania insuliny byl zaden. Zauwazylem i tez czytalem o tym,ze u kota czynik stresowy ma duze znaczenie w rzetelnym odczytaniu poziomy glukozy.Mianowicie stres,zdenerwowanie u kota moze bardzo szybko podniesc poziom glukozy we krwi. Wczoraj wlasnie przy mierzeniu przed zastrzykiem wyszlo mi 270 ale nie dowierzajac powtorzylem probe za 20 minut kiedy kot byl zdenerowany nakluciem wiadomo do przyjemnyc nienalezy mimo ze robie to cieniutkimi krotkimi insulinowkami i wtedy glukometr pokazal 350 jednostek juz.Mysle ze wskazane by tez bylo zmierzenie cukru w momencie szczytowym dzialania insuliny po 4,5-5,5 h,ja mierze by oszczedzic kotkowi stesu dwa razy dziennie przed podaniem zastrzyku .Dziekuje Inez za wskazowki dotyczace ilosci podawanej insuliny wlasnie od tych kilku dni gdzie mozna zauwazyc spadek glukozy we krwi podaje 1 jednostke a nie 2. Ja sugerujac sie wytycznymi podanymi przez moja weterynarz i producenta. do 360 poziomu glukozy 1 jednostka powyzej 2 jednostki,ale chyba tu mial miejsce efekt odbicia gdzie tez czesto mozna o tym przeczytac na forach. Mianowicie pod koniec dzialania insulny wskaznik glukozy byl bardzo wysoki wlasnie te pomiary 480,500.Po dawkowaniu 1 dawki widze ze te wartosci sa mniejsze i stoponiowo to chyba spada wiec chyba tedy droga. Dieta bez zmian Barf zjada chetnie,apetyt dopisuje,Wczoraj dostal gluta babki jajkowatej w nieduzej dawce strzykawka do pyszczka chetnie zjadl. 2 dni temu na wadze kotek wazyl 5.95 kg.

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » sob paź 31, 2020 11:42 am

Mam pytanie moze ktos bedzie mogl mi cos doradzic. jakie mieso najlepiej nadaje sie na podstawe do mieszanki barf? wiadomo serca drobiowe rowniez dodaje. Ja teraz kupuje udzcce z indyka w sklepie gdzie mieso jest swieze, wykrajam nozem odzielam od kosci i na 10 sekund do wrzacej wody by zabic ewentualne zarazki.Znajomy mi powiedzial ,ze moze lepsze bylyby uddzce z kurczaka,ze sa one odrobine tlustsze anizeli uddce z indyka.?

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » sob paź 31, 2020 9:53 pm

Oj stres to bardzo potrafi podnieść cukier. Nawet zdrowe, młode koty potrafią mieć wysoki np. u weterynarza.
Dobrze by było czasem zrobić takie pomiary pośrednie - wtedy lepiej widać jak dana dawka działa :)
malgo122 pisze:
pt paź 30, 2020 10:01 am
le chyba tu mial miejsce efekt odbicia gdzie tez czesto mozna o tym przeczytac na forach. Mianowicie pod koniec dzialania insulny wskaznik glukozy byl bardzo wysoki wlasnie te pomiary 480,500.Po dawkowaniu 1 dawki widze ze te wartosci sa mniejsze i stoponiowo to chyba spada wiec chyba tedy droga.
Dokładnie tak. Bardzo często nawet 1 jednostka to za dużo dla kota. Poczytaj wątek Ceruś :arrow: viewtopic.php?t=557 - na Canisulinie była, weszła w remisję :) Super, że po obniżeniu widzisz poprawę ;;)
malgo122 pisze:
pt paź 30, 2020 10:01 am
Dieta bez zmian Barf zjada chetnie,apetyt dopisuje,Wczoraj dostal gluta babki jajkowatej w nieduzej dawce strzykawka do pyszczka chetnie zjadl. 2 dni temu na wadze kotek wazyl 5.95 kg.
Super :thumbup:
Co do komponowania BARFa to dam znać naszej Sebeli - ona tutaj coś na pewno coś doradzi :)

ODPOWIEDZ