Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Karmy komercyjne, BARF
Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: Inez87 » ndz mar 03, 2019 9:34 pm

Należy rozpocząć insulinoterapię. Podawanie suchej karmy nie pomoże, a zaszkodzi :(

sebela
Posty: 3290
Rejestracja: wt lis 15, 2016 10:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Grochów

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: sebela » wt mar 05, 2019 6:36 pm

Wejdź na stronę http://www.katzendiabetologie.de
W zakładce Kontakt masz namiary na dr. Martinę Menz. To doskonaly lekarz, a w dodatku specjalizuje sie w cukrzycy kotów. Nawiąż z nią kontakt koniecznie, ona was poprowadzi nawet na odleglosc. Od tego weta "od suchego" trzymaj sie z daleka. Cukrzyk nie moze glodowac. Skoro kot schudl 3 kg, to on ci go wykończy. Dzwoń do dr. Menz, szybciutko, ratuj swojego kota!

agneskate
Posty: 6
Rejestracja: pt cze 28, 2019 10:02 pm

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: agneskate » sob lip 06, 2019 7:57 pm

Witam, jestem posiadaczką (jeśli w ogóle to tak można nazwać :P ) 6 kotów. 4 koty to w sumie stali bywalcy, a dwa są dochodzące. Z początkiem maja okazało się, że mój 8- letni Tygrys ma cukrzycę. :( Tygrys jak większość kotów (na pewno wychodzących) na wiosnę zaczął chudnąć, ale nagle ten spadek wagi zrobił się bardzo duży. Kot nie wyglądał na chudego, ale po wzięciu na ręcę miało się wrażenie, że trzyma się puste pudełko. Zostały zrobione badania ogólne i wykluczające hiv koci, fip oraz białaczkę. Werdyk cukrzyca. Wet się ucieszył, że to tylko to, a ja że aż to... Szczególnie, że wydawało mi się, że kupuję dobrą karmę z ominięciem royala i karm zawierających w swoim składzie zboża i cukry. Pierwszy pomiar cukru u Tygrysa wyniósł ponad 430! Od maja podaję mu insulinę wieprzową. Niestety w ciągu miesiąca dawka wskoczyła na 7 jednostek. Dopiero tu dowiedziałam się, że to zbyt mały okres by w tak szybkim tempie podnosić dawkę kotu. Po lekturze na forum, odstawiłam suchą karmę i zaczęłam kupować karmy polecane, ale winstona nie je. Jednak posiadająć 6 kotów z czego 4 koty jedzą to samo co Tygrys, a 2 preferują tylko surowe mięso okazało się, że budżet wzrósł o ponad 100%. Wcześniej koty miały dostęp stały do suchej karmy. Teraz koty dostają jedzenie po 7 godzinie i ok. 19. Ze wzgędu na pracę 8-16 nie jestem wstanie wprowadzić dodatkowych godzin na posiłek. Domyślam się, że w weekend zmiana żywienia nie byłaby czymś dobrym. I tu zaczyna się moje pytanie czy prośba o rady i szukanie sposobów. :) W ciągu 12h poziom cukru wraca do poprzedniej wysokości. Była próba wprowadzenia podawania 3 razy dziennie insuliny w mniejszych dawkach, ale to była totalna pomyłka, bo kot miał ponad skale cukier. W tej chwili po podaniu insuliny, najniższy spadek zanotowany to 150. Nie wiem czy takie skoki cukru to też dobra sprawa? Tygrys teraz wygląda na chudego kota, ale nabrał trochę masy, ale cały czas by coś jadł. Najgorzej jest w weekend, bo się domaga. Wprowadziłam twarożek ( 1 łyżeczka), napój z tuńczyka miamora, przysmak z kurczaka, ale to ciągle dla niego mało. Być może lepiej byłoby gdyby jadł kilka razy dziennie małe posiłki, ale przy moim trybie pracy jest to nie możliwe. Karmik automatyczny może by i rozwiązał problem, ale nie będę miała pewności czy aby to Tygrys je, a nie inny kot. Inne koty też się domagają. I co tu robić? Jak karmić? By owca była cała i wilk syty?

Iwona
Posty: 924
Rejestracja: pt kwie 14, 2017 4:38 pm

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: Iwona » sob lip 06, 2019 9:47 pm

Najwazniejsze sa regulatne pory jedzenia. Oczywiscie zelazna zasada przy cukrzyku jak podajesz insuline to robisz pomiar , dajesz jesc (pilnujesz zeby cala porcje zjadl ) dopiero idzie insulina. Jesli nie masz mozliwosci podania mu posilku w srodku dnia to moze nakarm go dobrze rano albo wprowadz dodatkowy posilek pozno w nocy. Tez przychodzi mi do glowy pomysl z suszonym mieskiem. Cos takiego ma w sprzedazy ziwi peak ( nie wiem czy by muto smakowalo) mozesz sama tez zrobic i zostawiac w miseczce. Sa te karmiki jeszcze ale jak napisalas ze moze byc problem z tym .
Moja znajoma karmila 2 x dziennie kot wszedl w remisje i nadal tak karmi a przed cukrzyca jadl kiedy chcial i ile chcial.
Kicia

agneskate
Posty: 6
Rejestracja: pt cze 28, 2019 10:02 pm

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: agneskate » czw lip 11, 2019 9:16 pm

Dziękuję za odpowiedź. :) W tej chwili wygląda to tak, że rano koty dostają po puszcze Miamor Pastete - 4 rano... Wracam po 16 i koty się rzucają na mnie, bo chcą jeść. Podaję wtedy surowe mięso (kurczak, indyk, wołowina) lub 2 puszki (Feline Porta lub Miamor Pastete) na pół na 4 koty (2 pozostałe tylko surowe zjedzą), a potem ok. 19 podaję Tygrysowi pół puszki i potem insulina lub w trakcie jedzenia idzie insulina. Ostatnio byłam u innego weterynarza i dziwiła się bardzo, że nie podaję suchej karmy i jak tak dalej pójdzie to "pójdę z torbami", i przyznam, że ma rację...

Awatar użytkownika
Oscietra
Posty: 305
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 12:26 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: Oscietra » wt maja 04, 2021 9:52 pm

Witam serdecznie, jesteśmy na początku cukrzycowej przygody, mój kocur dostaje Caninsulin i choć był przyzwyczajony do dostawania jedzenia dwa razy dziennie (choć miał jako-taki dostęp do suchej karmy) tak przez to, że jego ulubione puszki (Catz Finefood Ragout) mają wskaźnik węglowodanów ponad 20 to musieliśmy je odstawić. I zaczęło się wybrzydzanie :/ zje co prawda trochę ze swojej porcji (dostaje około 70-80 g puszki na posiłek) ale zje może połowę (resztę chowam) i niestety pomiędzy posiłkami jest chyba trochę głodny i domaga się jedzenia. Czy na początku można próbować dać mu coś pomiędzy posiłkami czy jest to absolutnie zakazane? Nie lubi surowego ani gotowanego mięsa, nie ruszy żadnych warzyw... mogę dać mu jakąś przekąskę? Troszkę tej puszki, żeby choć ten głód zabić? Na razie szukamy puszkę/saszetkę/cokolwiek co będzie dla niego dobre składowo i będzie wcinał całą porcję ze smakiem, ale wielu z właścicieli wie, że czasami to ciężka praca, a tu jeszcze żadne dosmaczacze nie działają. Czytałam wszystkie zagadnienia, ale mam mętlik w głowie, dlatego wolę dopytać. Dzięki za odpowiedź.
Oliver | 14 lat | dachowiec
cukrzyca po raz drugi | kardiomiopatia przerostowa | przewlekła choroba nerek
Aktualny dzienniczek | Nasz wątek

Greps
Posty: 687
Rejestracja: śr kwie 29, 2020 7:50 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: Greps » śr maja 05, 2021 7:54 am

Trudna sprawa, co kot, to inne upodobania smakowe.
Trzeba próbować, liczyć węglowodany, zamawiać próbne porcje, może się trafi, nawet, jeśli mają nfe trochę powyżej 10, a kot zaaprobuje, to niech je. Nie ma chyba innej drogi.
U nas "zaskoczyła" Bozita w galarecie, 370g, tylko uwaga, żołądki niektórych kotów nie bardzo ją tolerują, za to cukier wielu kotom spada. Ostatnio nasza kocica jada też Bio Zooplus - u nas idzie kaczka z cukinią, na próbę kupiłam w saszetkach - raczej cukru nie podnosi.
Jak wysoki jest poziom cukru? Dlaczego Caninsulin a nie, np Lantus? Caninsulin to nie jest najlepszy wybór insuliny dla kota.
W cukrzycy kot jeść musi, zwłaszcza jak ma podawaną insulinę.
Założyłabym kocurkowi nowy wątek na "insulinoterapii", podała więcej danych, na pewno wsparcie będzie.
A, i jeszcze - jako przysmak kuleczki serowe Gimpeta (https://www.zooplus.pl/shop/koty/przysm ... rowe/30616) - czasami działa, można pokruszyć i lekko posypać jedzenie. Często są podawane w jako pomoc/przysmak przy pomiarach cukru (kłucie w ucho) i zastrzykach.
Proszę sprawdzić też Power of Nature sucha karma, dość droga, ale jako "przejściówkę" i zachętę można spróbować. Generalnie przy cukrzycy suchego pokarmu raczej należy unikać.

Awatar użytkownika
Oscietra
Posty: 305
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 12:26 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: Oscietra » śr maja 05, 2021 6:20 pm

Bio Zooplus nienawidzi, nie chciał nawet tknąć. Teraz mamy Real Nature (nfe naprawdę niskie, coś koło 3-4), z początku dzik którego nie bardzo chciał, ale dzisiaj zjadł całą porcję łososiowego smaku więc trochę mi ulżyło. Chyba trochę panikuję, bo dopiero zaczynamy...
Staram się nie dawać suchej karmy. Mam Royal Canina małą paczuszkę i jak mi nie dojada porcji to daję mu naprawdę śladowe ilości żeby się dopchał. Max 10 gramów. Wiem, że nie powinnam tego robić, ale na razie póki szukam mu smaków wydaje mi się, że muszę :c
Czemu Caninsulin... mówiąc szczerze bo weterynarz tak powiedział i taką dał. Na to forum trafiłam niedawno, wiem, że nie jest tą najlepszą, ale mój kot i tak je dwa razy dziennie (tak się nauczył i w sumie nie woła o jedzenie). Moim głównym problemem jest fakt właśnie, że jest na razie problem z szukaniem nowego jedzenia.
Zaraz założę wątek z danymi o kotku, chyba po prostu potrzebuję jakiegoś uspokojenia w początkach. Dziękuję za pomoc :)
Oliver | 14 lat | dachowiec
cukrzyca po raz drugi | kardiomiopatia przerostowa | przewlekła choroba nerek
Aktualny dzienniczek | Nasz wątek

DahliaInosensu
Posty: 78
Rejestracja: ndz maja 09, 2021 6:54 pm

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: DahliaInosensu » pn lip 05, 2021 3:16 pm

Podepne się pod temat, żeby nie mnożyc wątków. Mam pytanie odnosnie karmienia na +2, +4,+6: czy to dotyczy rowniez wieczornego zastrzyku insuliny? Czyli ze mam kota karmić przez noc? Jestesmy na insulinie dwa miesiące i dopiero teraz mnie tknęlo! x_x A to dlatego ze w nocy go nie karmie i cukier rano potrafi byc calkiem calkiem, za to wieczorami bywa różnie.

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Kot domaga się więcej posiłków niż zalecane

Post autor: malgo122 » pn lip 05, 2021 6:43 pm

Duzo zalezy od apetytu Kota i od wielkosci posilkow,powinny byc nie za duze na raz.(U nas 35-45 g) na porcje. My u siebie jestesmy na harmonogramie, 6 posilkow dziennie. przed zastrzykiem i +3h i +6h.anaologowo dzien i noc.. Roznia to bywa z tym karmieniem w nocy,Nie ktore kotki ladnie przesypiaja a inne chca jesc. Wazne zeby Kotek nie byl glodny ani przejedzozny bo jedna i drugie podniesie cukier. Jednak piszesz,ze w nocy swojego Kotka nie karmisz czyli rozumiem ze jest 12 h bez posilku do drugiego zastrzyku to zdecydowanie za duzo. Trzeba moim zdaniem wprowadzic jakies karmienie nocne.

ODPOWIEDZ