Dlaczego mój kot porusza się tak dziwnie i ma problemy ze wskakiwaniem na krzesło, na kanapę czy z wejściem do kuwety? Może to objawy starości, a może atroza?” Takie pytanie zadał sobie już chyba niejeden właściciel kota.
Lekarz weterynarii często stawia jednak zupełnie inną diagnozę. Pani /Pana kot ma cukrzycę. Problemy z poruszaniem się, tzn. osłabienie tylnych kończyn, chwiejny chód i przygięte mocno stawy są skutkami niewyrównanej cukrzycy. Kot cierpi na neuropatię, czyli na uszkodzenie obwodowego układu nerwowego.
- Źródło: katzendiabetes.info
Co należy w takich przypadkach robić?
Przede wszystkim po postawieniu diagnozy cukrzycy należy natychmiast rozpocząć insulinoterapię. Z biegiem czasu, gdy cukrzyca będzie już dobrze wyregulowana, objawy neuropatii bezpowrotnie znikną.
U Tinki też zauważyłam na początku neuropatię. Kocica nie potrafiła już wcale wskoczyć na deskę do prasowania, na której tak lubiła siedzieć i patrzyć na nas „z góry”. Nie umiała wskoczyć bez problemu na stół, szukała zawsze możliwości wejścia na krzesło. Z upływem czasu, dzięki dobrej regulacji cukrzycy i podawaniu witaminy B 12 z kwasem foliowym (wtedy kupowałam Xobaline), objawy znikły bezpowrotnie.
Witaminę B12 można spotkać w kilku formach: cyjanokobalamina (cyanocobalamin), hydroksykobalamina (hydroxocobalamin) oraz w dwóch formach koenzymu - metylokobalamina (methylcobalamin) oraz adenozylocobalamina (cobamamide). Na rynku najczęściej spotykamy cyjanokobalaminę oraz metylokobalaminę w formie suplementów w tabletkach. Często zatem powstaje pytanie jaką formę witaminy B12 wybrać i jakie dawki stosować. Patrz też tu.
Metylokobalamina jest biologicznie aktywną forma witaminy B12. Charakteryzuje się większą biodostępnością i jest bardziej skuteczna w wyrównywaniu niedoborów. Stąd też to właśnie metylokobalaminę często uznaje się za najlepszą formę witaminy B12. Działanie cyjanokobalaminy przy leczeniu neuropatii nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Metylokobalamina bardzo często podawana jest kotom cukrzycowym w dużych dawkach w Stanach Zjednoczonych. Zalecana dawka dla kota to jedna tabletka dziennie (3 mg metylokobalaminy i 200 mcg kwasu foliowego). Najbardziej znany mi preparat to Zobaline firmy Lifelink, który podają swoim kotom cukrzycowym też właściciele w Niemczech.
W Niemczech Zobaline można zamówić na Amazonie. Zawartość jednej buteleczki (60 tabletek) wystarcza na 60 dni. Preparat ten jest jednak bardzo drogi.
W Polsce można również kupić metylokobalaminę. Tabletki te nie zawierają jednak kwasu foliowego. Ale można go kupić oddzielnie w aptece.
Tak samo jak u ludzkich pacientów cukrzycowych stosuje się również u kotów kwas α-liponowy. Więcej na temat działania kwasu α-liponowego
znajdziesz tu.
Interesujące linki na temat cukrzycowej neuropatii cukrzycowej u ludzi i u kotów
http://petdiabetes.wikia.com/wiki/Neuropathy
http://diabeticcatcare.com/feline-diabe ... conditions
https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/6 ... cukrzycowa
https://cukrzyca.pl/cukrzyca-typu-2/ins ... oopornosc/
copyright by Tinka07
Ostatnia aktualizacja 2024