Część 10: Neuropatia cukrzycowa

Tinka07
Site Admin
Posty: 2401
Rejestracja: wt wrz 03, 2013 4:24 pm
Lokalizacja: Pasawa/Niemcy

Część 10: Neuropatia cukrzycowa

Post autor: Tinka07 » pt wrz 13, 2013 7:41 am

Neuropatia cukrzycowa

Dlaczego mój kot porusza się tak dziwnie i ma problemy ze wskakiwaniem na krzesło, na kanapę czy z wejściem do kuwety? Może to objawy starości, a może atroza?” Takie pytanie zadał sobie już chyba niejeden właściciel kota.

Lekarz weterynarii często stawia jednak zupełnie inną diagnozę. Pani /Pana kot ma cukrzycę. Problemy z poruszaniem się, tzn. osłabienie tylnych kończyn, chwiejny chód i przygięte mocno stawy są skutkami niewyrównanej cukrzycy. Kot cierpi na neuropatię, czyli na uszkodzenie obwodowego układu nerwowego.
   • Obrazek
   • Źródło: mausbesuch.de

Co należy w takich przypadkach robić?

Przede wszystkim po postawieniu diagnozy cukrzycy należy natychmiast rozpocząć insulinoterapię. Z biegiem czasu, gdy cukrzyca będzie już dobrze wyregulowana, objawy neuropatii bezpowrotnie znikną.

U Tinki też zauważyłam na początku neuropatię. Kocica nie potrafiła już wcale wskoczyć na deskę do prasowania, na której tak lubiła siedzieć i patrzyć na nas „z góry”. Nie umiała wskoczyć bez problemu na stół, szukała zawsze możliwości wejścia na krzesło. Z upływem czasu, dzięki dobrej regulacji cukrzycy i podawaniu witaminy B 12 z kwasem foliowym (Xobaline), objawy znikły bezpowrotnie.

Xobaline to czysta metylokobalamina. Jest również derywatem witaminy B 12. Nie należy jej jednak mylić z cyjanokobalaminą, której działanie przy leczeniu neuropatii nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Metylokobalamina bardzo często podawana jest kotom cukrzycowym w dużych dawkach w Stanach Zjednoczonych. Zalecana dawka dla kota to jedna tabletka dziennie (3 mg metylokobalaminy i 200 mcg kwasu foliowego).
Najbardziej znany mi preparat to właśnie Xobaline firmy Lifelink, który podają również właściciele swoim kotom cukrzycowym w Niemczech.
    • Obrazek
Xobaline można zamówić w tym sklepie internetowym. Potrzebna jest jedynie karta kredytowa. Zawartość jednej buteleczki (60 tabletek) starcza na 60 dni. Tu możesz bez problemu zamówić Xobaline (często w tym sklepie składałam zamówienie). Czas oczekiwania na przesyłkę wynosi 14-21 dni. Xobaline wysyłana jest przez Anglię.


Również w UE można zamówić metylokobalaminę Jedna tabletka zawiera 1 mg. Trzeba wtedy podawać 3 tabletki dziennie, jeśli chcielibyśmy uzyskać taką samą dawkę, jaką zawiera jedna tabletka Xobaline. Tabletki te nie zawierają jednak kwasu foliowego. Ale można go kupić oddzielnie w aptece: dawkowanie 200 mcg kwasu foliowego raz dziennie.
    • Obrazek
W UE czystą metylokobalaminę kupisz np. tu:
http://www.podomedi.com/suche/methylcob ... atzen.html
http://www.supersmart.com/de--Vitamine- ... 1-mg--0459

Interesujące linki na temat metylokobalaminy i ogólnie witaminy B12
http://www.lifelinknet.com/siteResource ... baline.asp (po angielsku)
http://www.lifelinknet.com/siteResource ... baline.asp (po angielsku, bezsmakowa Xobaline dla kotów nazywa się Zobaline)

Interesujące linki na temat cukrzycowej neuropatii u kotów
http://www.peteducation.com/article.cfm ... 28&aid=197 (po angielsku)
http://petdiabetes.wikia.com/wiki/Neuropathy
http://diabeticcatcare.com/feline-diabe ... conditions

copyright by Tinka07
Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum: koty cukrzycowe.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.


Zablokowany